LacneDomceky.sk

Pasívne domy

Pasívne stavanie je moderný spôsob výstavby, ktorý sa snaží nezaťažovať okolie a čerpať z miestnych zdrojov, používajú sa hlavne materiály vyrobené s nízkou energetickou náročnosťou. Sú tiež ľahko recyklovateľné a pri ich likvidácii nevznikajú škodliviny.

pas

Kvalita vzduchu je u pasívneho domu neporovnateľne lepšia ako u klasického domu. Pre niektoré oblasti ( najmä v blízkosti dopravných tepien, mestských aglomerácií atd.) je vynikajúcim riešením pre zníženie hluku.

Spotreba RD so 100 m2 plochy bežne zodpovedá asi 0,8 m3 dreva, alebo tiež 1000 až 1500 kWh za 1 rok (10-15 kWh/m2). Ak chcete za vykúrenie ušetriť, zvoľte pasívny dom.

Nízku potrebu energie na prevádzku domu možno docieliť rôznymi opatreniami, na ktoré je potrebné si, najmä pri prechode z bytu, zvyknúť. Základom je výrazné zníženie tepelných strát a efektívne využívanie tepelných ziskov. V prípade pasívnych domov sa uplatňuje niekoľko základných princípov: kompaktný tvar budovy (čím jednoduchší tvar a menšie ochladzovacie plochy, tým menšie nároky na vyhrievanie), zasklené plochy orientované na juh (obrázok nižšie), okná a tepelná izolácia so špičkovými parametrami, dôsledné riešenie tepelných mostov, vzduchotesnosť stavby, nútené vetranie s rekuperáciou (spätným získavaním tepla) a systém regulácie, ktorý využíva tepelné zisky.

1

Porovnanie s klasickou stavbou:

  • Konečná cena za klasickú murovanú stavbu sa vždy predraží o 20 % – 30 % v porovnaní s kalkuláciou pred začiatkom výstavby.
  • Čas na výstavbu a nasťahovanie je trikrát až štyrikrát dlhší.
  • Prevádzkové náklady sú minimálne o 20 % až 50 % vyššie.
  • Náklady na energeticky pasívne domy (EPD) z vybraných stavebných materiálov, s izolačným trojsklom a špeciálnymi exteriérovými dverami, s izoláciou do 40 cm, s riadeným vetraním a nekompromisne dôkladným vyhotovením stavby budú v porovnaní so štandardným domom vyššie aj o 20 %, no so serióznym staviteľom a dobrým stavebným manažmentom toto zvýšenie nemusí byť pravidlom. Energetické úspory na vykurovaní dosiahnuté v EPD v porovnaní s porovnateľným štandardným domom môžu tvoriť až 90 %! Nezateplenou fasádou môže z domu unikať až 35% tepla a kvalitným zateplením domu sa dá znížiť spotreba energie na jeho vykurovanie asi o 50 %.

    pasiv

    Pasívny dom je jednoducho lepší než bežný – má preukázateľne kvalitnejšie a zdravšie vnútorné prostredie a náklady na jeho prevádzku sú nižšie, takže je prirodzené, že bude drahší. Rozdiel však nemusí byť dramatický. Dobrí architekti totiž vedia náklady na pasívnu stavbu optimalizovať tak, že ju v porovnaní s bežnou priveľmi nepreplatíte. Navyše, vďaka nízkym nákladom na vykurovanie budete pri rovnakom porovnávaní o pár rokov takzvane v pluse.

    Pokiaľ máte akékoľvek otázky, neviete sa rozhodnúť aký typ domu chcete stavať, prípadne chcete urobiť predbežný návrh domu, neváhajte nás kontaktovať na emaile lacnedomceky.sk@gmail.com, či na telefónnom čísle 0902 346 736.