LacneDomceky.sk

Nízkoenergetické domy

Za nízkoenergetické domy sa považujú budovy s potrebou tepla maximálne 50 kWh/(m2 . a), bez ohľadu na tvar budovy.

Orientácia pozemku na svetové strany je rozhodujúca pre správne umiestnenie a dispozičné riešenie nízkoenergetického objektu. V prípade nízkoenergetického domu je možné dosiahnuť nízke náklady použitím rôznych technológií, predovšetkým však využitím prírodných zdrojov, akými sú najmä teplé slnečné lúče (napr. pre solárne panely). Práve preto je orientácia pozemku na svetové strany pri nízkoenergetických, respektíve pasívnych domoch veľmi dôležitá – čím dlhšie dopadajú na pozemok slnečné lúče, tým je parcela vhodnejšia a objekt tak lepšie môže spĺňať parametre nízkoenergetickej stavby.
1

Ráno človek vstáva s východom slnka a zobúdzajú ho slnečné lúče. Neskôr trávi väčšinu času v obytných miestnostiach, ktoré vďaka prístupu slnka pôsobia útulnejšie a dodávajú energiu, a čo je najpodstatnejšie, šetria peniazmi na vykurovanie.

Pri výstavbe nízkoenergetického domu určite nešetrite na materiáloch. Nedostatočná hydroizolácia v základoch Vám môže dom znehodnotiť a nedostatočná tepelná izolácia zníži jeho energetické parametre rovnako, ako aj nevhodne zvolené konštrukčné materiály.

nizkoenerg

  Čomu sa vyhnúť:

 • Zložitému tvaru domu s výklenkami. Nielenže to predražuje stavbu, ale uberá to aj na energetickej efektívnosti obvodového plášťa.
 • Nekvalitným materiálom. Čo ušetríte teraz, zaplatíte pri oprave a rekonštrukcii alebo za unikajúce teplo.
 • Podozrivo lacným firmám. Na trhu stále nájdete firmy, ktoré ponúkajú za údajne kvalitné domy nereálne ceny, čo sa samozrejme prejaví na kvalite materiálov a kvalite realizácie.
 • Šetreniu na nesprávnom mieste. Ak si na začiatku zvolíte veľký alebo zložitý dom, budete musieť šetriť na kvalite materiálov alebo vyhotovení stavby, ak chcete dosiahnúť parametre nízkoenergetickej stavby.
 • nizkoenerget

  Vlhkosť vzduchu v nízkoenergetickom montovanom dome sa pohybuje v závislosti od ročného obdobia a počtu vetraní a bez použitia zvlhčovačov vzduchu v rozpätí 45 – 65 %. Podľa odborníkov sú práve tieto hodnoty pre človeka z hľadiska zdravia ideálne. Pri výhodnom kompaktnom tvare je toto kritérium ľahšie splniteľné ako pri tvare veľmi členitom.

  Bežné, neveľmi kvalitné murované domy sú pri výstavbe najlacnejšie, ale v prevádzke energeticky príliš náročné, často ani nespĺňajú aktuálne normy. Ich vylepšenie „zateplením“ nenahradí koncepčný a komplexný energeticky úsporný projekt. Relatívne nižšie vstupné investície na ich výstavbu sa odrazia v sumách za spotrebovanú elektrickú energiu a plyn.

  Nízkoenergetické domy s izoláciou okolo 18 cm, s kvalitnými oknami, riadeným vetraním a precíznym vyhotovením stavby sú, samozrejme, drahšie. Rozdiel ich ceny oproti štandardným stavbám sa vráti v podobe úspor v platbách za energiu.

  Obvodový plášť domu, čiže steny, strecha, okná, dvere aj podlahy, by mali mať vynikajúce tepelnotechnické vlastnosti, ktoré zabezpečia zanedbateľné tepelné straty. Nezateplenou fasádou môže z domu unikať až 35% tepla a kvalitným zateplením domu sa dá znížiť spotreba energie na jeho vykurovanie asi o 50 %.

  nizko

Systémy vykurovania využívané v nízkoenergetických domoch :

 • teplovzdušné vykurovanie – systém riadeného vetrania, kozubová vložka a podobne
 • systém využívajúci ako zdroj biopalivá – biomasu
 • tepelné čerpadlá
 • solárne hydrotermické systémy
 • solárne fotovoltické systémy
 • systém na využívanie fosílnych palív – kondenzačný plynový kotol
 • elektrické systémy na pokrytie zvyškovej potreby tepla, napríklad aj vodná alebo veterná elektráreň
 • Pokiaľ máte akékoľvek otázky, neviete sa rozhodnúť aký typ domu chcete stavať, prípadne chcete urobiť predbežný návrh domu, neváhajte nás kontaktovať na emaile lacnedomceky.sk@gmail.com, či na telefónnom čísle 0902 346 736.