LacneDomceky.sk

Murované domy

Klasické murované stavby majú stále svoje čaro. Kompletné stavebné systémy z kusových stavív s nízkou energetickou náročnosťou ponúkajú na vytvorenie zvislých nosných a obvodových konštrukcií:

pórobetónové tvárnice,
keramické tvarovky,
tvarovky z rôznych materiálov určené na vyplnenie betónom (systémy strateného debnenia),
dutinové tvarovky z ľahčeného betónu.

murovane domy

Tehlový dom v sebe spája výhody a jedinečné vlastnosti tohto tisícročiami prevereného materiálu. Používa sa viac ako 5 000 rokov a poznali ju už v starovekej Mezopotámii a v Egypte v delte Nílu.

S cieľom maximalizovať jej úžitkové vlastnosti prešla aj tehla v posledných desaťročiach vývojom. Kým v minulosti sa stavalo z jednoduchého bloku (plného tehlového kvádra), súčasná moderná tehla sa od svojej predchodkyne líši. Vnútro modernej keramickej tvarovky je v súčasnosti obohatené o zvislé vzduchové komôrky, ktoré ju odľahčujú a vytvárajú odpor prechodu tepla, vďaka čomu je tehla výborný tepelný izolant. Pri vypaľovaní tehla nadobúda aj ďalšiu zo svojich povlastností – dokáže akumulovať teplo a postupne ho uvoľňovať do prostredia, čím v dome vzniká príjemná klíma.

Základnými surovinami na výrobu tehly sú špeciálna ílovitá hlina, piesok a voda. Ide o plne ekologický materiál, ktorý v prípade potreby možno recyklovať.

tehla

Výhody, ktoré stavba získa použitím keramickej murovacej tvarovky:

• ideálna tepelná ochrana
• vyvážená tepelná stabilita
• prirodzená priestorová klíma
• pozitívny vplyv na zdravie
• optimálna difúzna priepustnosť
• odolnosť voči vode a vlhkosti
• odolnosť voči hnilobe, plesniam, škodcom a chemickým vplyvom
• vynikajúce akustické vlastnosti a ochrana proti hluku
• vysoká miera požiarnej odolnosti
• pevnosť, stálosť a bezpečnosť
• flexibilita stavebného a architektonického konceptu
• rýchla a úsporná výstavba
• dlhodobá životnosť a uchovanie hodnoty nehnuteľnosti
• pozitívne ekologické vlastnosti

murovany dom

Plusy a mínusy murovaných stavieb:

+ Životnosť – pri kvalite súčasných stavebných materiálov je životnosť dnešných moderných murovaných stavieb aj niekoľko stoviek rokov.

+ Zvuková izolácia – vďaka použitým materiálom a hrubým stenám sa výrazne zlepšuje zvuková izolácia budovy, čo zvyšuje komfort bývania.

+ Výborná akumulačná schopnosť – zabezpečí tepelnú pohodu aj počas prerušenej prevádzky kúrenia alebo obmedzenej prevádzky počas nočných hodín. Dobre zaizolovaná murovaná stavba dokáže bez problémov vyžarovať naakumulovaný chlad niekoľko dní a zabraňuje tak nadmernému prehrievaniu obytného priestoru počas horúcich letných dní.

NA ČO SI DAŤ POZOR

– Dlhší čas výstavby a náročnosť realizácie – pri murovaných stavbách sa využívajú mokré procesy, ktoré majú predpísaný čas schnutia, čo priebeh stavebných prác výrazne predlžuje. Hrubú stavbu je navyše vhodné nechať pre lepšie sadanie prezimovať.

– Konečná cena murovaného domu sa rádovo predraží o 20 až 30 percent v porovnaní s kalkuláciou pred výstavbou.

– Náklady na prevádzku murovaného sú v priemere minimálne o 20 až 40 percent vyššie.

– Nižší tepelný odpor konštrukcie ako v prípade montovanej stavby a dlhší čas potrebný na vykúrenie murovanej stavby. Táto nevýhoda sa dá odstrániť zateplením domu.

– Z dôvodu hrubších stien väčšia zastavaná plocha ako v prípade montovaného domu.

Pokiaľ máte akékoľvek otázky, neviete sa rozhodnúť aký typ domu chcete stavať, prípadne chcete urobiť predbežný návrh domu, neváhajte nás kontaktovať na emaile lacnedomceky.sk@gmail.com, či na telefónnom čísle 0902 346 736.